Skryté příčiny hormonálních poruch II.Možná jste už četli můj článek o Inzulinové rezistenci (zde),kterým jsem začala tuto sérii, kde chci ukázat, že hormonální nerovnováha nespadne jen tak
z nebe, ale je to většinou důsledek našich dlouhodobých návyků. Těch, které se týkají jídla a pití.

Nechci opomíjet genetiku, která zejména v případě endometriózy a myomů, vliv má. Je to větší výzva, změny jsou potřeba radikálnější. To je moje zkušenost a také znalost Epigenetiky a síly transformace. Dědičné programy je potřeba poznat a přepsat. To není záležitost na víkend, někdy ani na měsíc. Ale jde to. 

Zpátky k tomu, co změnit můžu mnohem snadněji. Ikdyž! Všichni žijeme ve společnosti, kde velkou roli hraje vydělávání peněz za jakoukoliv cenu. Mluvím konkrétně o potravinářském průmyslu. O čem chci psát dnes, je “NÍZKOTUČNÁ DIETA”. Ano, ten strašák z cholesterolu.

Abychom pochopili, kde se vzal cholesterol jako nepřítel, nahlédněme spolu do historie. Na tom, jak vypadá náš dnešní západní svět, má největší podíl Amerika. Právě tam, došlo v 19tém století k “vývoji” rostlinných olejů, které do té doby nebyly na vaření používány. Byla to nově vzniklá firma, která začala jako továrna na mýdlo, ale z důvodu touhy po vyšším profitu, začali používat levnější a levnější oleje (rostlinné). Jednoho dne je napadlo, že by levný olej z bavlny mohli prodávat i jako potravinu. To nebylo jen tak možné, protože olej byl silně toxický, pro lidi i pro zvířata. To je však nezastavilo. Spojili se s německým chemikem Edwinem Kayserem, který vymyslel proces, jak toxicitu snížit na úroveň, v které může jít olej na trh, jako potravina. To jednoho dne prošlo a tato veliká, dnes mezinárodní společnost, zaplatila nejdražší marketingovou akci té doby na propagaci jejich produktů ve všech odvětvích, které si dokážete představit. I v prostředí nutričního vzdělávání! Na světě byl margarín a další produkty, které byly levnější a propagovány jako zdravější tuky!  

Co do té doby, od vzniku lidstva, lidé konzumovali? Zejména živočišný tuk. Také kokosový a olivový.

Překvapivě! Od této doby (50-60tá léta) můžeme datovat i vznik srdečně - cévních onemocnění, která do té doby neexistovala! Jejich procento v populaci stoupá a jsou strašákem lidí mnoha generací. 

A teď jsem tu já a vy a mnoho žen (i mužů) s hormonální nerovnováhouCysty, myomy, opakované potrácení, neschopnost počít, fibroidy, menstruační poruchy, problémy štítné žlázy, ale také deprese a úzkosti. Tyto a jiné symptomy a diagnózy mají společného jmenovatele. A tím je naše téma.

Co je stavebním kamenem hormonů? Saturované tuky. 

Jaké tuky obsahuje každá buňka vašeho těla? Saturovaný tuk.

Co je hlavní součástí vašeho mozku? Saturovaný tuk.

Cholesterolový strašák, který byl uměle vybudovaný, způsobil přechod lidí na zejména rostlinné tuky (slunečnicový, sojový, řepkový aj.) které nejen že neposkytují “správné” cihličky ke stavbě buněk, ale zároveň způsobují chronický zánět v těle. Stačí se podívat na poměr Omega 6 a Omega 3. To má ohromný vliv na náš hormonální systém! 

Tělo vydrží neuvěřitelně mnoho, ale ne napořád.

Kde najdeme saturované tuky? Sádlo, máslo, ghí, kachní sádlo, hovězí tuk, rybí tuk a kokosový tuk. Jak už bylo zmíněno, kokosový tuk a olivový olej je také v pořádku a je to dobrá volba pro vegetariány/ky a vegany/ky.

Mimochodem, vaše faldíky jsou způsobené příjmem sacharidů, nikoli tuků!

Příště: Fytoestrogeny a xenoestrogeny

Přeji vám svobodnou mysl!


Oblíbené příspěvky