Co znamená šestinedělí aneb posvátných 40 dní
Doba šestinedělí je zvláštní čas. Na mnoha místech světa, jako je jižní Amerika, Indie, Čína, Řecko a dalších, tráví ženy toto období doma, izolované od lidí a běžného světa. Je jim doporučováno být většinu času v posteli, jíst pouze určité druhy jídla a o ženy, kromě rodiny, hojně pečují poporodní duly. Tak je označujeme tady na západě.

Co se s námi v šestinedělí děje proč potřebujeme péči?
Na fyzické úrovni se tělo, zejména děloha a hormonální systém, vrací do původního stavu před otěhotněním. Tělo je zesláblé porodem a potřebuje energii na kojení miminka.
Na psychické úrovni se maminka srovnává s novou situací. Často dochází k výkyvům nálad a různým negativním pocitům, které jsou označované jako "baby blues". To postihuje okolo 25% - 85% žen. V menší míře může dojít i k rozvoji klinických poporodních depresí (7% - 17%).
Je s podivem, že péče o ženu v naší kultuře, v tomto extrémně citlivém období, prakticky neexistuje. O to víc mě zaujalo, když jsem při svém pobytu v Anglii zaslechla o rituálu "Closing the bones" a dalších poporodních praktikách. Hned jsem věděla, že je to něco pro mne! Něco, co potřebuji sama pro sebe a co se chci naučit a předávat dál! Za několik měsíců se objevila úžasná příležitost odjet na kurz Angeliny Martinez Mirandy, která je celosvětově uznávanou, tradiční mexickou porodní "bábou". Těhotenstvím, porodem a také po porodu provází ženy už šest desetiletí.K čemu je dobrý rituál po porodu?
La Cerrada (Closing the bones) je mexický léčivý rituál, praktikovaný po staletí. Je to účinná cesta, jak podpořit rekonvalescenci ženy po porodu; možnost, jak oslavit a uctít schopnosti jejího těla; a příležitost dopřát jí chvíli nehybnosti a klidu v tomto náročném emocionálním období. Tradičně je to vnímáno hlavně jako ceremonie, avšak každá malá součást rituálu má svůj velký praktický důvod. La Cerrada znamená uzavření.
Žena, která se u porodu potřebovala otevřít, aby porodila dítě, se pomocí tohoto rituálu uzavírá - energeticky, ale i fyzicky pomocí svazování pevnými šátky. V mexické kultuře jsou to reboza. Ty slouží k navrácení orgánů a pánve na své místo a relaxaci těla na hluboké úrovni. Součástí tohoto rituálu jsou také prohřívací byliny, vaginální bylinné napařování nebo bylinná koupel a sdílení.
Podobné rituály byly v historii praktikovány snad všude na světě. S příchodem západního stylu života zmizely a ženy se často příliš brzy vrací zpátky ke svým povinnostem, bez uctění svého šestinedělí, jako času jen pro sebe a své dítě. 

Více o poporodním rituálu zde.
Oblíbené příspěvky