Poporodní, mateřská péče - UZAVÍRACÍ RITUÁLUzavírací rituál La Cerrada je mexická, poporodní, léčivá ceremonie, která byla vytvořena za účelem vyživit a podpořit právě zrozenou maminku. Je to oslava a uctění maminky i jejího miminka. 

Skládá se z několika částí a většinou obsahuje:
  • sdílení porodní zkušenosti 
  • rituální koupel nebo vaginální napařování
  • masáž
  • uzavírání pánve a celého těla pomocí pevných šátků
Přesná skladba a provedení se liší oblast od oblasti Mexika a Guatemaly. 
Poprvé jsem se s touto praktikou seznámila v Londýně na kurzu tradičních masáží dělohy. Velmi to se mnou zarezonovalo, hlavně jako něco, co potřebuji zejména sama pro sebe. Brzy se objevila příležitost se tuto techniku a mnoho dalšího naučit od Angeliny Martinez a Mayelly Almazan. Obě vyučují tradiční mexickou medicínu a právě u Mayelly jsem později absolvovala svůj vlastní rituál. (O mém vlastním rituálu k přečtení zde.)

V naší západní společnosti je veškerá pozornost zaměřena na těhotenství a porod. Období šestinedělí je přehlíženo jako něco, co brzo přejde a nemá cenu se tím mnoho zabývat. Ovšem opak je pravdou a všechny tradiční národy mají nebo měly velmi krásný a propracovaný systém, jak pečovat o ženy po porodu. 
Žena po porodu je vyčerpaná, zranitelná a někdy v šoku. Zvláště, pokud porod byl těžký či dokonce traumatický. Může se cítit fyzicky či emocionálně nepřipravená na péči o novorozeně a tento stav někdy ústí do pocitů beznaděje a deprese. Často označovaný jako poporodní blues. Statistiky uvádějí okolo 20%, ale má zkušenost je s číslem alespoň dvojnásobným.
Angelina Martinez říká: "Díky běžné praxi La Cerrada v Mexiku, poporodní deprese skoro neexistují."


Jak a v čem rituál pomáhá? 
Rituál je Uctění maminky a jejího přechodu do nového stavu - být Matkou (nebo být druhomatkou, atd.) Přesto, že tomu říkáme rituál, což může být v českém jazyce zavádějící, je to proces, složený z velmi praktických součástí, které mají především za cíl obnovu ženiných sil. Jakákoliv drobnost v celém procesu působí na všechny roviny naší bytosti. To na něm miluju!

Na fyzické rovině uvolňuje, vyživuje a čistí porodní cesty. Uzavírá pánevní kosti a vrací orgány na své místo.

Na emocionální dává ženě smysl a pocit úcty ke svému prožitku. Dává jí bezpečný prostor procítit všechny emoce a vstřebat celý zážitek. 

Na energetické úrovni ji uzavírá a tím jí dává sílu a energii pro toto náročné období jejího života.

Na spirituální rovině. Mexické porodní báby, o tomto tajemném elementu rituálu říkají, že se během procesu léčí a zapojují také naši předci. 

Mnohokrát jsem byla svědkem, jak se energie maminky a její pocit z mateřství změnil. Může být praktikován během šestinedělí, na závěr tohoto období nebo i 20 let po porodu. I takové ženy hlásí zlepšení jejich energie, kdy se konečně "uzavřely".

Tato ceremonie je uzavírací rituál. Používá se i pro uzavření dalších životních událostí, jako je potrat, úmrtí, rozchod aj.

Cena rituálu zahrnuje:
Cestovné, byliny, napařování nebo vanu, masáž, baňky a zavinování (uzavírání) mexickými šátky. Délka rituálu je obvykle 4 hodiny. Může být i kratší nebo delší. Na čase se předem domluvíme. 
Cena je konečná.

4900 Kč  u Vás v Praze ( může být i u mne)

5900 Kč do 1h za Prahou

6500 Kč kdekoliv v České republice


Střípky z rituálů...

   
Oblíbené příspěvky

Obrázek

Ženská napářka