Četla jsem zajímavou zpověď duly, která se zabývá některými tématy jako já.

Je starší a sdílí svoji pouť skrz PERIMENOPAUZU (perimenopauza začíná už 13 let před menopauzou, ale účinky hormonálních výkyv můžete začít cítit až několik měsíců před samotným začátkem menopauzy). 

To nebyl případ této ženy. Už deset let prožívá noční návaly horka, poruchy spánku, depresi, výkyvy nálad, absenci radosti ze života, nízké libido a zhoršení celoživotního ADHD. K tomu všemu má doma dva náročné puberťáky.


To by mi nepřišlo až tak zvláštní. Velmi náročné, dlouhé, to ano. Co je ale na tom velmi zajímavé je právě ta skutečnost, že je to žena, která se většinu svého dospělého života zabývá ženským zdravím, rituály a tradičními ženskými technikami. A také, že nakonec “skončila” na hormonální substituční léčbě. 


Ale hezky popořádku. Tato žena si je vědoma, že toto období má transformační a spirituální charakter. Menopauza je začátek naprosto nového období na fyzické a psychické úrovni v životě ženy. Moudrost, vnitřní síla a napojení na to, co nás přesahuje. Také vám to připomíná porod? 

Proto také během let a podle jejího nastavení zkusila mnoho druhů celostní terapie, jako byliny, CBD olej, doplňky stravy, meditaci, akupunkturu, homeopatii, rodinné konstelace, poradenství, koučování, EFT, MAP, mikrodávkování, antidepresiva, automatickou kresbu a formy práce s tělem - somatickou masáž, thajskou masáž, reflexologii, osteopatii, lomi-lomi, bowen, Rolfing, TRE, léčení zvukem, Reiki aj, aby mohla zase normálně žít.. Vše přineslo malou až větší úlevu, ale ne trvalý efekt.


Připomíná mi to určité období mého života, kdy i já jsem zkoušela vše, co jsem potkala. Prostě proces hledání, jak navrátit rovnováhu do vašeho života, kdy cesta je delší a klikatější než jste si kdy uměly představit!


Každopádně, chybí mi na tom jejím seznamu dvě věci. 

1) Správná výživa

2) Společnost nebo komunita, která si váží stáří.


Ženy, které jsem v životě potkala a měly velmi příznivý průběh přechodu,

měly tyto společné znaky. Všechny se stravovaly jinak (než jaká jsou obecná doporučení) nebo žijí v jiné kultuře (což zahrnuje bod jedna i dva).Víte:
  • že japonky neměly donedávna ani výraz pro návaly horka? 

  • že z průzkumu menopauzy u mayských žen Guatemaly a Yucatánu vyplynulo, že většina z nich si nemohla vzpomenout na jakékoliv příznaky během těchto let a navzdory zjištěných nízkých hladin estrogenu (jako u západních žen) nemají žádnou osteoporózu?

  • že ženy různých kultur jako Maorky, Mayky, původní Indiánky a Sudánky se na menopauzu těší, protože tím získají vysoký status ve společnosti, která si moudrých žen cení? Stejně tak, jako původní obyvatelky Canady (lidé Cree) věří, že teprve po menopauze také získají pravé léčitelské schopnosti.Když jsem byla v minulosti vyzvána udělat přednášku na toto téma, trochu jsem se bránila, protože jsem měla pocit, že nemohu mluvit o tématu, o kterém sice znalosti mám, ale s kterým nemám vlastní zkušenost. Nakonec jsem v pár konkrétních případech podlehla i díky pochopení korelace s ostatními přechodovými situacemi v mém životě (ženy), jako první menstruace a porod/šestinedělí. Toto je jen další v řadě a jaké bude, závisí na našem předešlém životě. Jak jsme se stravovaly, jak jsme si prožily /neprožily šestinedělí, v jakém stavu byl náš hormonální systém dlouhodobě, včetně hladiny stresu (kortizolu), jaké vzorce jsme převzaly z naší rodové linie a jak moc podléháme vnějším tlakům společnosti.Žena z mého příběhu to nakonec s “alternativou” a touhou po spirituálním povznesení vzdala a začala brát hormonální substituci. Cítila jsem z její výpovědi, jak je z toho trochu zmatená a zároveň to vypadá, že zrazuje to, co profesionálně propagovala. Na druhou stranu se jí opravdu psychicky a fyzicky ulevilo.

I to je život a někdy jsme dokonce dotlačeny udělat něco, co jde proti našemu přesvědčení, abychom zjistili, že máloco je černobílé. Ono ta perimenopauza a menopauza je taková účtenka za to celé plodné období. Takže očividně spirituální lekce může vypadat různě.


Každá z nás má svoji vlastní unikátní cestu. Já sama se snažím vyhlížet toto období s pokorou. Život mě naučil, že pokud chce, tak nás v mžiku umí srazit na kolena, ani nemrknem. Na druhou stranu jsem velmi zvědavá, jak to bude probíhat u mně.

Možná fluktuace hormonů.PS: Žena v postmenopauze stráví třetinu života. 

Průměrný věk menopauzy je momentálně 51-53 let. 

Pokud to chcete vědět přesněji, zeptejte, kdy šla do přechodu vaše máma. 

Oblíbené příspěvky