Menstruační cyklus aneb jak si porozumět

krása ženského lůna


Čím dál častěji se setkávám se ženami, které jsou na cestě rozvíjení svého vnitřního ženství. Což může být něco tak jednoduchého, jako vnímání svých potřeb z pohledu té ženské části nás samých nebo třeba hledání a následování hlubokých, prastarých ženských archetypů v nás i v nekonečném Vesmíru. 

K těmto ženám patřím i já a jsem moc vděčná Životu, že můžu také občas přispět svými znalostmi k řešení, často velmi naléhavých a zároveň naprosto základních ženských problémů,  jako je bolestivá a náročná menstruace, problémy s otěhotněním, gynekologická onemocnění jako cysty, myomy, endometrióza, samovolné potraty atd..

Všechno výše uvedené má jednoho společného jmenovatele a tím je hormonální nerovnováha - na fyzické úrovni. Na psychické a emoční je to zejména postoj k naší "vnitřní ženě". Alespoň taková je má zkušenost. Vše je v naší jedinečné bytosti provázáno a synchronizováno a medicína to (bez té spirituální složky) pojmenovává slovem psychosomatika.

Začněme fyzickou úrovní -


Počítání menstruačního cyklu začíná prvním dnem krvácení. Nejčastěji trvá 28 dnů, ale může variovat mezi 23 - 31 dny. Celý cyklus můžeme rozdělit do čtyř základních fází.


Krvácení - Menstruace

Během této: 

 • dochází ke zbavování se vnitřní výstelky dělohy a spolu s krví vychází vagínou ven.
 • je za normální považováno vyloučení objemu cca 10 - 80 ml, doba trvání 3-5 dní.
 • můžeš zažívat nepříjemnou bolest. Jsou to křeče děložních a břišních svalů, jak se děloha snaží zbavit veškerého obsahu. Pokud máš silné menstruační křeče a na začátku a na konci tmavou, hnědou krev, znamená to špatné čištění dělohy během menstruační fáze.


Folikulární fáze

Tato fáze začíná také první den krvácení, ale trvá až do ovulace.
Během této fáze: 

 • hypothalamus vylučuje hormon GnRH, který dá signál hypofýze k produkci FSH, způsobující růst nových vajíček ve vaječnících (folikuly).
 • z 10-20 nových folikul dozraje pouze jedno vajíčko.
 • jak se folikuly vyvíjejí a produkují estrogen, který způsobuje nárůst vnitřní výstelky dělohy, kde se pak může případně vajíčko uhnízdit.
 • jak se produkce estrogenu zvyšuje, hlen čípku mění konzistenci na "plodný druh hlenu", který má strukturu jako čirý vaječný bílek. To je známka, že tělo má nejlepší podmínky k otěhotnění. Můžeš to očekávat kdykoliv mezi 10 a 16 dnem tvého cyklu.


Ovulace

Okolo 14 dne cyklu dojde za účasti hypofýzy a hypothalamu k uvolnění hormonů LH a FSH, které způsobí uvolnění vaječné buňky do vaječníku.


Luteální fáze

Tato fáze začíná po ovulaci a končí prvním dnem krvácení.
Během této fáze: 

 • vaječná buňka zůstává ve vaječníku po dobu 24 hodin.
 • díky přítomnosti LH hormonu, začíná žluté tělísko produkovat zvyšující se množství progesteronu a konstantní hodnoty estrogenu.
 • vnitřní výstelka dělohy (endometrium) narůstá a přizpůsobuje se přijetí a výživě oplodněného vajíčka.
 • nedojde-li k oplodnění, pokles hormonů způsobí odlučování výstelky a cyklus začíná od začátku.


Tato základní znalost nám pomáhá porozumět, co se v těle děje a kde může být v našem hormonálním cyklu problém. Například v případech velmi krátkých cyklů je problém často v luteální fázi a progesteronu. 

V dalších článcích se chci věnovat konkrétním problémům a možnostem přírodních a tradičních postupů, jak si pomoci sama.
Dnešní - extrémně častý problém s otěhotněním, přičemž konvenční medicína nevidí žádné objektivní důvody k neplodnosti, se v mnoha případech dá řešit pouze úpravou životního stylu a zařazením několika jednoduchých technik. 

Plodnosti zdar! 

Oblíbené příspěvky