Co se skrývá v komerčních vložkách a tamponech?


 


Kdysi dávno si ženy nemohly zaskočit do drogerie pro balíček vložek nebo tamponů. Historici si nejsou jisti, jak ženy v dávné minulosti řešily svoji menstruaci. Prý ji ale neměly tak často a dlouho. 

Každopádně je jasné z mnoha jiných zdrojů (např. od domorodých žen), že byly pro tyto účely využívány různé kusy látky a jiné savé materiály. K těm patřila třeba ovčí vlna, pletené výplně a králičí srst.

První komerčně vyrobené vložky se na trhu objevily v roce 1888 v Americe a jmenovaly se 'Southball pads'. Po nich následovala řada dalších od společností, které známe i dnes - Johnson & Johnson a Kotex.

Dříve byly vložky tlusté a nepohodlné a jejich používání nebylo zrovna praktické. Některé společnosti přišli i s tkz. pásy, které měli vložku udržet na správném místě (obr. Švédsko 1970).

Dnes máme vložky tenké a skoro neviditelné. V tom výrobci zapracovali. Ale víme něco o tom co obsahují a jaký je jejich vliv na naše zdraví?

Jednou z problematických oblastí ohledně komerčních vložek a tamponů je, že výrobci nemusí uvádět složení výrobku. Tyto výrobky jsou oficiálně v kolonce 'zdravotní prostředek' a povinné složení na obale se ho tudíž netýká.


  Co bylo zjištěno a kde by mohl být problém?


 • Všeobecně je známo a uváděno, že vložky a tampony obsahují pěnu (z ropného oleje) a tkz. infinicel. Na něj existuje 60 různých patentů, takže by bylo zajímavé vědět, co tedy obsahuje.

 • Víme, že hygienické produkty obsahují plast, neutralizátory pachu a různé vůně.

 • Komerční tampony jsou vyráběny ze syntetického hedvábí a bavlny. Syntetické hedvábí je buničité vlákno často spojováno se syndromem toxického šoku.

 • Tampony obsahují zbytky pesticidů. Je to dané použitím bavlny, která je při pěstování masivně sprejována.

 • Vložky a tampony jsou běleny chlorinem dioxide. Přesto, že proces je v součastné době už bez samotného chlorinu, stále je vedlejším chemickým produktem dioxin. V roce 1998 byl dioxin celosvětově zakázán, přesto ho lze v těchto výrobcích detekovat.

 • Směsice neutralizátorů pachu, umělých vůní, umělých barev, polyesteru, polyethylenu, PEG a dalších je provázán s hormonální nerovnováhou, vaginální suchostí, neplodností a dalšími zdravotními tématy.

 • Styrene, chloroethane, chloroform také najdeme ve vložkách. Jsou to karcinogeny.

 • aceton (dráždidlo)

  Celý seznam detekovaných chemikálií ve vložkách značky always najdete ZDE 


  Kůže okolo vaginálního vchodu je velmi cévnatá a tím dochází k silnému průniku jakýchkoliv látek přímo do krevního oběhu. Proto je obvzlášt důležité, s čím přichází vaše ženské pohlavní orgány do styku.

   V roce 2003 kongresmanka Carolyn Maloney požadavala po vládě výzkum, který by prošetřil zdravotní rizika přídatných látek v dámských hygienických potřebách. Návrh byl zamítnut a nikdy se nepovedl prosadit. 

   

  Co s tím?

   

  Ženy po celém světě v posledních letech objevují další možnosti, jak uchopit své menstruační krvácení ekologickým a hlavně zdraví nezávadným způsobem.

  Je to návrat k přírodě. Ale i spojení nových nápadů a technologií.


  1) Vložky a tampony z biobavlny (složení bývá na obale)

  Třeba tyto. Značek je více.


  2) Látkové vložky

   


   


  3) Menstruační kalíšek


  4) Menstruační houba


  5) Pletené, háčkované tampony


  6) Volná menstruace

   


  Skvělé je, že všechny tyto metody je možno kombinovat podle situace a nálady. V dnešní době stoupající neplodnosti, rakoviny děložního čípku a dalších onemocnění hormonálního systému, považuji používání produktů na chemické bázi, za zbytečný hazard se svým zdravím. 

  Budu ráda, když mi napíšeš, co ráda používáš ty a proč. Tento článek je určený k šíření - s uvedením zdroje.

   

  Zdroje: naturallysavvy.com, wikipedia, huffpost, womensvoices.org, aj.


   

   

 

 Oblíbené příspěvky