Zotavení z císařského řezu


Porod císařským řezem může být opravdu tvrdá zkušenost.

Maminky, které ho plánují, sami většinou napoprvé netuší, jak moc bolesti a komplikací všeho druhu, jim to může přinést. Maminky, pro které porod skončil tímto způsobem nečekaně, často bojují s mnoha intenzivními emocemi, plné rozčarování a smutku. Ale úplně pro všechny, je to velmi náročná situace na fyzické úrovni.
C-S je velká operace se vším všudy a s tím rozdílem, že v době rekonvalescence máme také jedno z nejnáročnějších období našeho života! Potřebujeme pečovat o miminko!

Co tedy můžeme udělat pro naše tělo, aby zotavení proběhlo hladce a co nejrychleji?
24 hodin po sekci -
⦁  Hodně pijte! Výborná je voda s citronem nebo zelený ječmen nebo prostě jen vodu! Je potřeba vymýt z těla všechny anestetika a chemii!
⦁ Jezte hodně vlákniny. Vláknina v podobě ovoce, zeleniny, ořechů a semínek pomůže s popoperační zácpou a nadýmáním, které jsou často důsledkem "císaře".
⦁ Příjem probiotik, vitamínů a minerálů jako vit C, železo, zinek a magnezium dá tělu možnost rychlého zahojení. Požádej rodinu, aby ti přinesla kvalitní doplňky stravy.
⦁ Hýbej se. Ač to zní zvláštně, pohybem maminkám začne být trochu lépe.

Jednou z nepřijemných součástí jakékoliv operace je bolest, která následuje. Císařský řez může opravdu hodně bolet! 

Kromě běžných léků je tu i pár možností, jak si ulevit přírodními prostředky!

⦁ Použij Arniku gel na bolavé svaly a pohmoždění
⦁ Použij čerstvou štávu z Aloe na okolí rány nebo přímo na ránu (po pár dnech)
⦁ Měsíčkový čaj je výborný na vnitřní hojení. Po poradě s lékařem můžeš použít i jako sedací koupel, pokud je potřeba.
⦁ Kopřiva a Echinacea v podobě čaje nebo tinktury pomůže k obnově sil
⦁ Miska silného vývaru z kostí a masa každý den je naprosto bezkonkurenční medicína pro regeneraci organismu!
⦁ Po uplynutí šestinedělí ( pokud to tak cítíš, tak můžeš i dříve) si podvazuj bříško. Budeš k tomu potřebovat bavlněný, tkaný šátek o délce nejméně 2,5 metru, kterým si zpevníš bříško i podbřišek - nejčastěji se používá mexické Rebozo. existuje také technika bengkung, na kterou je ovšem potřeba asi 15 metrů látky. Každopádně vázání bříška přináší ohromnou podporu při jakýchkoliv fyzických úkonech a má mnoho dalších zdravotních výhod, které obsáhnu v některém z dalším článků.

⦁ Obklady z ricinového oleje. Nejlepší čas začít, je po zahojení rány v jizvu. Látku namočenou v ricinovém oleji přilož na oblast jizvy, zakryj další suchou látkou a přilož termofor. Polož se a jen relaxujte po dobu 45 minut. Ricinový olej má úžasnou schopnost pronikat do hlubokých vrstev kůže a rozpouštět zjizvenou tkáň. Opakuj několikrát týdně nebo jak můžeš.

Jak se s tím vším vyrovnat psychicky?

Toto je velké téma a je na to potřeba čas a upřímnost ke svým pocitům. 
Každopádně, zkus přijmout situaci takovou jaká právě je. Může to být zpočátku těžké, ale my maminky máme jednu výhodu - můžeme se podívat do očí našeho dítěte!
Nech se podpořit! Spoj se svými kamarádkami, rodinou, poporodní dulou nebo někým, komu důvěřuješ. Vyšli jasné signály, že podporu potřebuješ!


Oblíbené příspěvky