Proč si vázat bříško .. …. nejen v šestinedělí
U nás vcelku neznámá záležitost, v mnoha jiných zemích a na mnoha kontinentech stále živá technika, často označovaná jako belly binding, faja aj.

Principem je ovázání podbřišku delším kusem látky, který poskytne děloze oporu. Děloha by, ve své správné pozici, měla být v centru pánve, lehce nakloněná dopředu přes močový měchýř. Dělohu drží svaly a vazivové úpony. Ty mohou být v důsledku životního stylu nebo nějaké nevhodné činnosti (třeba zvedání těžkého břemene,  nesprávného cvičení atd.) ochablé nebo naopak stažené a tím se děloha vychyluje ze své správné pozice. Může být vychýlena buď doprava, doleva, překlopená dozadu na tlusté střevo nebo propadlá úplně - prolaps dělohy.


Pokud to není vyloženě prolaps dělohy, který žena cítí, o změněné poloze většinou nevíme. Přesto, je tato situace zdrojem mírných až vážnějších problémů*, které ale nejsou s dělohou nijak spojovány. Zejména proto, že západní medicínský systém vůbec „neoperuje“ se změnami v pozici dělohy. To je ohromný rozdíl, oproti tradiční ženské medicíně, hlavně střední a jižní Ameriky, pro kterou je správná pozice dělohy jedním z klíčových parametrů zdraví ženy.

Kdy si vázat bříško?

Dobrá praxe je vázat si bříško, když jsme hodně „na nohách“, mezi ovulací a menstruací, když zvedáme těžká břemena nebo jdeme cvičit či běhat.

Nevaž si bříško, když menstruuješ!

   Jak a s čím to provést?

Hodně záleží na tom, co máme k dispozici. Můžeme si vázat bříško rebozem, běžným šátkem, šálou nebo kusem látky. Důležitý je materiál. Používejte především čistou bavlnu nebo jiný přírodní materiál.

Přikládám video od kamarádky Ruth, kde je ukázáno vázání klasické fajy. Všimněte si, že látka pokrývá pánevní kosti, pubickou kost a podbřišek. Vzadu je látka překřížená na sakrální kosti a vedena zpátky dopředu, kde může být zavázána na uzel (jako na videu) nebo - pokud používáte běžný šátek, který je kratší- pouze zastrčena zespoda pod utaženou látku.*Takovým symptomem může být mikrozánět ve střevu, menstruační problémy, hormonální nerovnováha, problém s otěhotněním nebo třeba problémy při porodu.

Oblíbené příspěvky