Skryté příčiny hormonálních poruch I.

Uterus Art - Fine art America

 

Vídám mnoho klientek s hormonálními poruchami. To je koneckonců skupina žen, na které se v mé praxi nejvíce orientuji. Přicházejí, protože mají cysty, myomy, endometriózu, potrácejí a nemohou otěhotnět. Nebo i další témata jako trauma, znásilnění, sexuální nechuť aj. 


Pokud mě znáte, tak víte, že zejména využívám metod jako jsou byliny, obklady, koupele, masáže, cvičení a také rozhovor a práci s vlastním stínem. Často je příčina trochu v hlavě, trochu v těle. Je to propojené. Někdy stačí nastolit režim pečujících ženských technik a cysta zmizí nebo se podaří otěhotnět. Někdy to není tak jednoduché a já cítím, že tam je hlubší nerovnováha, která potřebuje radikálnější změny. 

Tím nemyslím operaci, i když samozřejmě i toto je vždy jedna z možností a volba dané ženy. Já ji podporuji, ať si vybere cokoliv. Pokud se operace zdá jako nejlepší možná volba v dané situaci, můžeme potom udělat péči a režim na zotavení a prevenci návratu. 

Ale zpátky k mému tématu. Začínám zjišťovat, že velká porce mých klientek jsou ve stavu, který se označuje jako INZULINOVÉ REZISTENCE. 

Uf a teď, jak to stručně vysvětlit, abych vás neznudila somatologií a biochemií, kterou jsem já sama měla 3 roky na střední a oba předměty byly dřina! Mimochodem, teď se ke všemu vracím v rámci mého studia výživy u americké nutriční specialistky Mary Ruddick, která léčí zejména pacienty, s kterými si nikde jinde neví rady. Je to fascinující jízda.

Inzulín je produkován slinivkou a jeho hlavní funkcí je, že díky němu jsou buňky schopné dostat do sebe výživu (glukózu). Je to takový klíček, který buňku odemkne, viz.obr.

Inzulínová rezistence je stav, kdy začnou být buňky "rezistentní" vůči inzulínu a glukóza má problém se dostat do buněk. Slinivka začne produkovat více a více inzulínu, ale to problém neřeší a glukóza se tím pádem začne ukládat v těle ve formě tuku. Inzulínová rezistence je vlastně takový pre-diabetický stav, který může trvat i několik desetiletí. Naše tělo je tak úžasné, že každou mikrosekundu dělá vše, aby jsme přežili a fungovaly co nejlépe.
Každopádně, inzulín je hormon, který má v hormonálním systému velmi důležité postavení a ve chvíli, kdy máme problém s Insulinem, tak to ovlivňuje celý hormonální systém. A tady se dostávám k souvislostem, které to má s našimi cystami a dalšími poruchami. Často je totiž potřeba toto rozšeřit, aby se věci začaly hýbat tím správným směrem. Ano, myslíte správně. K tomu lepšímu.

Samozřejmě se nabízí otázka, jak IR vzniká a jak ji rozřešit!? 
Vznik je komplikovanější a je tu více faktorů, ale společným jmenovatelem na obě odpovědi, je strava. A ta je potřeba (ale nejen ta) změnit. 

Jak vidíte, je to článek číslo jedna a pokračování je v plánu. Ve hře jsou i psychické faktory, s kterými musíme pracovat, aby jsme odstranily bloky, které brání naší vnitřní léčivé síle k nalezení rovnováhy. Nejen té hormonální. 😉💖

Možná si rády přečtete článek LÉČBA VÝŽIVOU .

Oblíbené příspěvky