(Vědomý) spontánní potrat

 
Jedno z našich ženských témat a zároveň stále tabu. Samovolných potratů je v začátcích těhotenství více, než nám říkají statistiky. O mnoha raných těhotenstvích ženy ani nevědí a jen zaznamenají silnou, někdy opožděnou, menstruaci. 

O mnoho těžší situací je samovolný potrat v době, kdy o těhotenství víme a těšíme se.

Ráda vzpomínám a sdílím příběhy žen, s kterými jsem se potkala právě v tento moment. Dobře potratit doma je výzva. Je okolo toho spoustu neznámého a mnoho emocí, které potřebují čas a prostor pro vyjádření.

Jednoho dne se mi ozvala žena, s kterou už jsme se z minulosti znaly. Toužili s manželem po druhém dítěti a to přišlo. Za krátko poté, co se začali opravdu radovat a sdělili tuto novinu své rodině a okolí se dozvěděli, že miminko se nevyvíjí a je mrtvé. Bylo to okolo 12 týdne. Lékaři jí chtěli hned objednat na kyretáž, ale má klientka odmítla s tím, že chce počkat, jestli to půjde přirozeně. Protáhli obočí, ale dali jí dva dny. Uběhlo pár dní a nic.

Tak se rozhodla zavolat mně.

Né, že bych byla v mé komunitě známá podporou právě pro potrácející ženy, ale znala mě už z minulosti a věděla, že občas mám nějaký ten trik na všemožné ženské záležitosti.
I pro mě to byla tehdy nová zkušenost. Domluvily jsme se, že to zkusíme a uvidíme.
Když přišla, ve vzduchu byl smutek. Mnoho smutku, mnoho nevyplakaných slz a odmítání reality. Co když se doktoři spletli? Co když je stále naživu a my ho teď zabijeme?

Je to moc bolestivé, když cítíte ten nový život ve vás a najednou je pryč.

Dlouho jsme mluvily a pak jsme udělaly několik technik přírodní ženské medicíny. Cítila jsem, že miminko odejde, ale až ho ona propustí. Předala jsem jí instrukce, jak pokračovat doma a rozešly jsme se.
Uběhly dva dlouhé dny a potrat se spustil. Dostala jsem krásný dárek v podobě telefonátu, kde jsem slyšela vyprávění o mírumilovném a důstojném potratu doma. S hlubokou odevzdaností a vírou, že tělo to zvládne. Ano, nakonec to pustila a tělo dostalo zelenou. Obě jsme si z tohoto zážitku hodně odnesly.
Později jsme se domluvily na uzavíracím rituálu a péči o tělo.


Moje DOPORUČENÍ pro ženy procházející si tímto procesem nebo které mají samovolný potrat za sebou:


  • Obraťte se na někoho, kdo vám bude oporou. Může to být dula, vaše porodní asistentka nebo vaše kamarádka. To, že máte svého partnera na blízku je fajn, ale ten většinou také potřebuje nějakou formu podpory. Další, nezávislá osoba - žena, která s vámi bude, bude vám naslouchat, případně vám poradí, je velmi potřebná v tomto emotivním – fyzickém procesu. Nejlépe, když má s touto situací zkušenosti.

  • Sdílejte svůj příběh s ostatními. Pomůže to vám i jim. Vyjádření našich myšlenek a pocitů je léčebný proces.

  • Uctění tohoto miminka a jeho času ve vašem životě vám pomůže zpracovat tuto zkušenost a vyrovnat se s tím.

  • Profesionální uzavírací rituál je fungující soubor technik, které dokáží uzavřít negativní pocity spojené s touto ztrátou a nalézt nový optimismus a energii. Používá se často po porodu, po potratu, ale i rozvodu či další velké změně. Více o něm se dočtete na mých stránkách  Uzavírací rituál.

Oblíbené příspěvky