Péče o naši dělohu
My ženy máme dělohu. A tím i dar tvořit. Ale nejen to.
Děloha má dvě hlavní funkce. První je UCHOVÁVAT a druhá je ČISTIT.
Aby děloha mohla dobře plnit svůj tvůrčí potenciál, potřebuje být zdravá. V naší západní kultuře řešíme svoji dělohu, až když chceme nebo nemůžeme otěhotnět, když začneme mít nějaké zdravotní potíže nebo naše menstruační bolesti překročí únosnou mez.
Na setkání s tradiční medicínou jižní a střední Ameriky, mě překvapil zejména jejich přístup k ženskému lůnu, jako k posvátné a vzácné části těla, o kterou je potřeba celoživotně pečovat a jejich propracovaný systém, jak na to. Později jsem zjistila, že tento přístup je stále platný ve spoustě takzvaných rozvojových zemích, kde ještě původní kultura nebyla vymýcena novodobou politikou, zejména moderním zdravotnickým systémem.
Na druhou stranu, je zvláštní se dozvídat, jak i v Mexiku, které má tak hlubokou tradici a bohaté znalosti přírodních zákonitostí a medicíny, se mnoho běžných "moderních" žen obrací spíše k doktorům v nemocnici než ke svým komunitním "dulám" a porodním bábám, které jsou nositelky těchto znalostí po generace a mnohdy i pracují jen na bázi výměnného obchodu, protože jejich práce je pro ně vždy především posláním.
Téma je to veliké a vydalo by na doktorskou práci či knihu, ale krásné je, že některé tyto moudré ženy zasvěcují svůj život v šíření níže uvedených praktik dál (nejen ve své komunitě, ale i na celosvětové úrovni), a tak i my, tím dostáváme nástroj k osvobození se, nejen od mnoha ženských problémů, ale také od závislosti na lékařích.
Dříve, než se v 19. století začalo experimentovat s gynekologickou medicínou ( James Marion Sims), ženy měly své zdraví a plodnost ve svých rukou. No tedy - alespoň částečně.
Některé z těchto starodávných praktik jsou:
- ženské napařování ( anglicky - vaginal steam bath)
- byliny jako odvar
- byliny jako octový nebo alkoholový výluh
- masáž břicha, dělohy a pánve
- obklady z ricinového oleje
- léčba výživou
- vázání bříška (těhotenství, po porodu, během různých životních situací)
- praktikování tepla
- sedací a celkové bylinné koupele
- aplikování bylin a přírodních substancí na kůži, jizvy
Mnoho z těchto postupů tedy praktikují ženy jako prevenci a výraz jejich úcty ke svému pokladu - děloze, která je jako jediná dárkyní života tady na Zemi. Pokud je žena v plodném věku, její vysoká plodnost (živost) je výrazem jejího dobrého zdraví.
Stav naší dělohy a ostatních rozmnožovacích orgánů vypovídá o více, než jen o jejich zdraví. Děloha nečistí jen sebe, nýbrž celé tělo. Několik různých zdrojů sdílí stejnou teorii, že ženy se dožívají globálně vyššího věku (než muži) právě z důvodu každo-měsíčního krvácení, které soustavně tělo čistí a tím ho udržuje "ve formě". Menopauza je pak zvláštní přechod do stavu, kdy se žena přestala čistit a od té chvíle by měla být mnohem více opatrná a pečlivá, ve své péči o sebe.
Pokud tedy řešíte jakékoliv problémy ženského rázu, máte i vy možnost podívat se na tuto skutečnost jinou perspektivou.
A pokud nic neřešíte, tak také! 💗
Více v mých článcích.
Harmonizační masáž
O Ženském napařování
Mnoho z těchto postupů tedy praktikují ženy jako prevenci a výraz jejich úcty ke svému pokladu - děloze, která je jako jediná dárkyní života tady na Zemi. Pokud je žena v plodném věku, její vysoká plodnost (živost) je výrazem jejího dobrého zdraví.
A pokud nic neřešíte, tak také! 💗
Více v mých článcích.
Harmonizační masáž
O Ženském napařování