Měsíc? Šestinedělí? Rok?
Trauma z porodního zážitku je velmi reálné. Zanechává ženy plné smíšených emocí. Celé okolí vám naznačuje, že je to vaše nejšťastnější období života, tak jakýpak smutek, jakápak úzkost. Mnoho žen zůstávají s příznaky posttraumatického syndromu sami. Když máte PTSD, tak je těžké plně vyjádřit, co se ve vás děje a že potřebujete pomoc. V naší zemi je určitá míra porodnického násilí běžná věc. Není to samozřejmě výsada jen naší země. Měla jsem ve své péči ženy, které rodily v různých zemích světa a některé si nesly podobný osud.
Jen je to tady nějak koncentrovanější. Řekla bych.

Co je nejhorší na porodním traumatu?
Většinou, že je v tom sama. Pro mě to bylo vědomí, že už nikdy nevrátím ten první rok a půl našeho společného života, kdy jsem byla díky poporodní depresi / úzkosti od své dcery psychicky odpojená. Stále se mi to ještě někdy otevírá. Po více než 9 letech? Ano.

Když se voják vrátí z válečného prostředí s PTSD, všichni chápou, že si asi zažil nějakou hrůzu a to ho poznamenalo. Společnost mu za to dala v minulosti trafiku, dnes doživotní rentu.

Jaký je rozdíl mezi traumatizovaným vojákem a ženou s porodním traumatem?
Co se týče psychických následků, tak žádný. Nebo, žena je na tom hůř. Její psychický stav je zlehčován a navíc má jedno z nej vyčerpávajících období svého života.

Není toho o těch traumatech z porodů už trochu moc?!
Dokud toto téma nepronikne s vážností i do zdravotnických kruhů a celkové společnosti, tak asi není!

Dnes jsem slyšela další příběh z porodnice.
Žena mi říká: “Představ si, že mi tam řekli, že díky nějaké statistice, že ženy se nad 35 let hojí po porodu hůře, nenechají ženy od 35 let přenášet ani den a rovnou objednávají na vyvolání. Že je úplně jedno, jestli jsem prvorodička nebo čekám páté dítě.
No, tak tato žena raději porodila doma. Původně neplánovaně. Den po termínu. Je nadšená. Nejrychlejší a nejkrásnější porod ze tří.
Ona: “Jako já to nechápu, proč oni to všechno v té porodnici dělají! Dyť by stačilo tak málo!”
Má odpověď?
Málokdo si to uvědomí, ale většina zdravotníků NIKDY ve svém životě neviděla přirozený porod! Je to šílený, když si to plně uvědomíte.
A také jim leccos zkusíte odpustit..

Medicína umí velmi dobře zachraňovat životy. Díkybohu. Ale je “běžný” porod právě touto situací? Nebo by se obešel i bez zásahů? Nebo by bylo porodu bez zásahu lépe?

I díky této situaci tu máme velké množství porodních i poporodních dul. Jsou chytré, neustále vzdělávající se a oddané svému poslání. Každý jing má své jang. Akorát to nemají v tom zdravotnickém systému vůbec jednoduché.
🪬☮️

Odborné pracoviště pomoci: https://www.usmevmamy.cz/, https://www.perinatal.cz/

Oblíbené příspěvky