Sex po narození dítěte


Čím dál tím častější téma našich rozhovorů. Zvláště, je-li žena v období prvních dvou let, po narození dítěte.

Sexuální život se po narození dítěte mění. Úplně stejně, jako celý náš život!  A změnil se už několikrát. Jinak jsme ho cítily v pubertě, jako svobodné dívky, jako mámy a dál se bude měnit s přibývajícím věkem a hormonálními změnami.

Statistika říká, že přes 90% žen cítí první sex po narození dítěte jako bolestivý. Pro mnoho žen je to více než celý jeden rok. Výzkum hovoří asi o jedné čtvrtině žen. Příčinou mohou být porodní zranění a to i ty, které se zdají zahojené! 

Sex v prvních dvou týdnech po narození je považovaný pro ženu za velmi rizikový a abstinence během celého šestinedělí je doporučována zejména kvůli ženskému zdraví z dlouhodobé perspektivy. Ženy jsou v tomto období velmi zranitelné a to na všech úrovních. Nejen té fyzické.

Podle mě, ale není dobrý nápad se partnersky úplně odříznout. Nejen, že tím sama přicházím o fyzický kontakt, ale i náš partner začne být většinou nespokojený a může se cítit vydělený z nového pořádku rodiny, kde máma a dítě jsou v úzkém napojení a on najednou nezná a hledá své místo.

První rok po narození dítěte je velká šance i pro naši sexualitu. 

Můžeme totiž objevovat sebe do větší hloubky, naše opravdové touhy a potřeby. Můžeme trénovat naši komunikaci. Bez ní, to totiž nejde!


Samozřejmě jsou tu, kromě porodního zranění, i různé PŘEKÁŽKY, o kterých většina z nás ví a já o nich také často mluvím při sestavování poporodního plánu nebo v jakékoliv době, kdy je to ve vzduchu.


  • První z nich je vysoká hladina PROLAKTINU. Pokud kojíte. Prolaktin potlačuje sexuální touhu. Je to tedy hormonální záležitost.

  • ÚNAVA. To se týká asi každé maminky, ale i otců. Ať už jsme rodiči nebo ne, únava není dobrým přítelem sexu. Ale, jde s ní pracovat. 

  • MYŠLENKY A STAROSTI o děti a běžný život. Ten, se teď zdá mnohem náročnější. Tady záleží, jaké je vaše původní sexuální nastavení. Jestliže jste založením velmi senzuální a potřebujete určitou atmosféru k náladě a vzrušení, tak právě rodičovství může být pro vaši sexualitu velkou výzvou. Ložnice s malým dítětem bývá přesný opak toho, co tito lidé potřebují. Naopak, pokud jste silně sexuální, myšleno jako typ, tak vám nebude vadit „rychlovka“ v koupelně nebo i v ložnici s malým dítětem.


CO MŮŽU UDĚLAT...

💕Opravdu se zamyslete nad tím, co vás vzrušuje nebo vzrušovalo před porodem.

Po čem toužíte teď? Může to být jen dotek, masáž..

💕Udělejte si chvíli jen pro sebe a svého partnera a komunikujte své přání a potřeby. Ptejte se po těch jeho. Hledejte spolu cesty, jak si je naplnit. Kde se střetávají? 

I v sexu existují jazyky lásky. Poznáním toho svého a svého partnera uděláme ohromný posun k radosti z našeho vztahu.

💕Udělejte si čas na sebe. Pravidelně. I kdyby to měla být hodina týdně. A užijte si tento čas činností či ne-činností, která vás naplňuje radostí.

💕Jestli máte chuť na sex nulovou, vyhledejte si koncept Vědomého neboli Pomalého sexu, který je mnou nejvíce doporučovanou formou pro rodiče malých dětí. 

Samozřejmě možností je vždy více.

Dejme si na začátek vnitřní slib, že ať objevím v sobě nebo v mém muži jakoukoliv touhu, nebudu ji soudit. Všichni jsme tak různí a to dělá naše vztahy a tento život zajímavým a krásným.
Oblíbené příspěvky