Světové tradice okolo porodu


Zkušenost porodu je obojí. Univerzální a jedinečná zároveň. Přesto, že ženy rodí od počátku co lidstvo jest, sociální a politická situace se mění, a s ní i náš každodenní život a zvyky.


Stále rodíme skrze tělo. To potřebuje po porodu regeneraci a úctu ke všem probíhajícím hormonálním procesům. Některé poporodní procedury a vědomosti se nám ztratily na cestě za pokrokem a v anonymitě velkých měst a nemocnic. Zároveň ale ještě existují národy a místa na světě, které si své zvyky a tradice udržují.


Tady jsou střípky některých z nich.


Japonsko

Pouze 4% žen tu užívá hormonální antikoncepci (cca 90% v USA).

Ženy odchází z práce hned, jak zjistí, že jsou těhotné. V pátém měsíci si začínají vázat bříško do tkz. obi (ekvivalent reboza). 

Je to vnímané jako ochrana maminky i plodu a od této chvíle je žena vnímána jako matka.


Holandsko

si stále udržuje nejvyšší procento domácích porodů v Evropě. Je to okolo 20%. Běžní Holanďané vidí porod jako přirozený proces, který nepotřebuje medicínský zásah.


Brazílie

Pokud navštívíte právě narozenou maminku v Brazílii, možná budete překvapeni, že vám věnuje dáreček. Ženy tyto dárky vybírají už předem. Bývají to drobné předměty na památku. 

Momentálně je v Brazílii situace podobná jako v ostatních zemích Jižní Ameriky a to - ohromný nárůst sekcí. V soukromých nemocnicích je to až neuvěřitelných 90%.


Turecko

Stále tam přetrvává “klasická” péče o novorozenou maminku. Babičky většinou vaří a pomáhají s domácností. Po porodu dostane žena sklenici nápoje Lohusa Serbeti, který obsahuje hodně cukru a zahřívací koření, jako skořici a hřebíček. Nápoj má zářivě červenou barvu a pije se na podporu tvorby mléka. Je také podáván hostům, kteří přijdou navštívit maminku.
Islámský svět

V Pakistánu a dalších zemích Islámského náboženství, praktikují Aqiqah. Je to oslava, kdy se miminku starému 7, 14 nebo 21 dní oholí hlava, porazí se zvíře jako obětina a během tohoto rituálu se dítě pojmenuje. 


Nigérie

Možná se to bude zdát jako maličkost, ale první koupel miminka po narození - Omugwo - tu provádí jeho/jí babička. Je to výraz podpory právě narozené maminky. Gesto, které jí říká, že tu není sama a její rodina a komunita žen tu je pro ni .Možná by vás zajímalo odkud pochází zvyk zakopání placenty do země. Je to Bali. Není to jen tak. Je na to celý obřad. Placenta se tu těší vysoké úctě. Na Bali mají vůbec velmi propracovaný systém poporodní péče, která dopřává mamince různé druhy masáží a ceremonie, které jí pomáhají překonat všechny nástrahy šestinedělí.
         Oblíbené příspěvky