Vědomé rodičovství v době krize

Máme tu karanténu. Jsme najednou doma více pospolu než tomu bylo poslední dobou zvykem. Zároveň se nemůžeme rozptýlit jinými situacemi a setkáními, než těmi online. Pro mnoho žen je to výzva a jak zachycuji v éteru, tvoří to často mnoho napětí ve vztazích a v domácnosti.

Pojďme se spolu zamyslet nad několika tématy, které s tím souvisí:

1) Já jako rodič, matky obzvlášť, udávám náladu v domácnosti.
Vím, že mnoho z vás si je tohoto vědomo, ale přesto máme na tento fakt tendenci zapomínat. Děti jsou přirozeně napojené na náš nervový systém. Je proto naprosto zásadní si sama srovnat svoje emoce a udělat vše co je v mých silách, abych tu mohla být pro sebe a svou rodinu v té nejlepší možné verzi sama sebe. 

2) Co své děti učím svým postojem k dané situaci (krizi)?
Na co budou mé děti jednou vzpomínat, až tato situace přejde? Co o ní budou vyprávět svým dětem? Stav věcí, v porovnání s jinými zeměmi, ještě není nijak vyhrocená. Máme jídlo i toaletní papír. Ale nikdo neví, jaká bude situace v budoucnu. Jak jsem připravená postarat se sama o sebe, abych tu mohla být pro ostatní, kdyby bylo hůř? Toto je také dobrá příležitost mluvit s dětmi o takovýchto krizích v historii a jak je lidé přežili. Možná je to důležité i pro nás. 
Pravda je, že my a náš rod jsme tak silní, že jsme teď tady. Jsme potomci těch nejsilnějších!

3) Komunita
Buďme více otevření a nápomocní jeden k druhému. Pocit sounáležitosti a že v tom nejsme sami má moc pozvednout naši mysl. Nečekejte, až vám druhý zavolá nebo napíše. Udělejte to vy. Pokud víte, že je někdo doma osamělý, dělejte to pravidelně. Dětem tím dáváte vzor, jak budovat vztahy a jak se k sobě chovat, když je těžká situace. Zároveň, pokud vy potřebujete pomoc, řekněte si o ni a buďte k sobě laskaví. 


Já sama jsem s Ellou začala psát deník. Jmenuje se Prázdniny s koronavirem. Píšeme tam drobnosti, které jsme ten den dělaly a ona k tomu kreslí obrázky. Nejsou tam jen pozitivní zprávy. Třeba včera je tam zaznamenáno, že se její táta jel otestovat do nemocnice, protože mu není fyzicky dobře. Neskrývám před ní nic. Ale zároveň ji nepřehlcuji informacemi, které pro ni nejsou podstatné. Tato karanténa jsou pro ní hlavně prázdniny a tak si to snažíme užít. 
Díky Bože za techniku! Teď si Ella hraje s babičkou a plyšáky. Přes telefon!
💗💗💗Oblíbené příspěvky