O matkách a sebelásce

Dnes je Den matek!

Tento svátek mi vždy trochu připomíná dobu komunismu a jejich propagandu a také smíšené pocity k mé vlastní mámě. A tu povinnost - popřát... Tyhle myšlenky a jeden zajímavý email, mě přivedly k napsání tohoto článku.

Hned zkraje, chci vzdát úctu všem maminkám, babičkám, náhradním matkám a otcům samoživitelům, kteří převzali i roli matky. 

Být Matkou je v nás. Je to archetypální síla, ale stejně se nedá plně pochopit a procítit, dokud se jí opravdu nestaneme. Je to nádherné i těžké zároveň. Má mnoho tváří, ale základní energií mateřství je nepodmíněná Láska. 

Tento svátek může být těžký pro všechny, kteří vyrůstali bez maminky, kdo ji ztratili nebo s ní mají komplikovaný vztah. Mnoho z nás se učilo (sebe)Lásce od lidí, kteří sami moc milovat neuměli. Byli sami příliš zranění, možná sobečtí, možná bez schopnosti nás vnímat a cítit. To nás zraňovalo a dalo nám to falešnou zprávu o tom kdo jsme a co si zasloužíme. Pokud to je i tvůj případ, můžeš zkusit uchopit tuhle zkušenost i jako příležitost. Příležitost navázat kontakt se svojí vnitřní matkou, která tě bezpodmínečně přijme. Tisíckrát omleté fráze o sebelásce? Ano. Náš vnější svět je totiž odrazem toho vnitřního. Druhá, komplementární cesta je připomenutí si všech těch lidí, kteří nás naopak ocenili, opravdu nás viděli, kdo jsme. 

Co s dnešním večerem?

Můžeš zkusit třeba tohle:

Udělej si pro sebe čas a místo, kde tě nikdo nebude rušit. Vezmi si deník nebo jen kus papíru a napiš na něj všechny lidi, kteří tě kdy opravdu viděli, ocenili, podpořili, fandili ti, milovali tě takovou, jaká jsi.. Mohou to být drobnosti a také lidé, které jsi skoro neznala, ale bylo "to" tam. Prociť si ten pocit a zůstaň s ním tak dlouho, jak můžeš! Dále si napiš, čeho všeho si na sobě ceníš ty sama. Jdi do detailu a zkus napsat alespoň 30 vlastností. 

Vracej se k tomu. Rozšiřuj svůj seznam. 

Všichni si zasloužíme být milováni! 

Oblíbené příspěvky